Kinų kalendoriuje 2020-ieji yra Žiurkės metai. Nors šis gyvūnas retam sukelia žavesį, kinų kultūroje žiurkės buvo laikomos turto ir klestėjimo simboliu. Panašu, Baltijos šalių verslas kinų pranašystėmis netiki ir 2020-ius įvardija daugiau stabilumo nei augimo metais, rodo „Luminor“ užsakymu atlikta 750 smulkių ir vidutinių įmonių (SVĮ) Baltijos šalyse apklausa.

Apklausos duomenimis, didžiausias procentas SVĮ atstovų 2020 m. tikisi panašių pardavimų kaip šiemet – 50% estų, 42% latvių ir 41% lietuvių planuoja pardavimus išliksiant stabiliais. Didžiausia dalis verslininkų, kitais metais prognozuojančių pardavimų apimties mažėjimą, yra Latvijoje – 28%. Estijoje ir Lietuvoje laukiančių kuklesnių pardavimų kitąmet yra mažiau – tai kas penkta įmonė Lietuvoje (20%) ir Estijoje (18%). Tuo tarpu Lietuvoje, panašu, daugiausiai optimistų – čia yra didžiausias procentas (38%) smulkiųjų verslininkų, kurie sako, kad iš 2020 m. tikisi didesnių pardavimų, kai, palyginimui, Estijoje ir Latvijoje taip manančių dalis siekia atitinkamai 32% ir 31%.

„Ekonomistai teigia, kad ekonomikos augimo ciklas šiais metais pasiekė piką ir artimiausiais metais ims leistis žemyn, nors recesijos, ko gero, išvengsime. Tai girdi ir smulkusis verslas, kitų metų rezultatus projektuojantis, atsižvelgdamas į šiandien juntamus bei prognozuojamus paklausos pokyčius“,

– sako Vytis Žegužauskas, „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas.

„Luminor“ ekonomistai prognozuoja, kad Lietuvos BVP 2020 m. turėtų augti 2,6%, Latvijos – iki 2%, Estijos – žemiau 3% ribos.

Klausiami apie darbuotojų skaičiaus didinimą 2020 m., didžioji dalis – 64% – verslininkų Baltijos šalyse, teigia personalo gretų plėsti neplanuojantys. Auginti darbuotojų gretas ketina kas ketvirta kiekvienos šalies įmonė (24%). Estija iš kitų Baltijos šalių išsiskiria įmonių skaičiumi (18%), kurios atsakė, kad darbuotojų skaičių didintų nors ir šiandien, tačiau negali to daryti dėl kvalifikuotų darbuotojų trūkumo. Lietuvoje ir Latvijoje personalo gretas, turėdami darbuotojų pasirinkimą, šiandien plėstų kas dešimta įmonė.

Plėsti verslą kitąmet planuoja 41% Latvijos SVV atstovų ir po kiek daugiau nei trečdalį SVV įmonių Lietuvoje (35%) ir (36%). Planuojančios plėtrą įmonės dažniausiai ketina didinti prekių ir paslaugų eksportą ir pristatyti rinkai naujus produktus.

Neplanuojantys verslo plėtros kitais metais, tai motyvuoja juntamu vartojimo arba laukiamu ekonomikos lėtėjimu, taip pat dažnas smulkaus verslo atstovas teigia esantis patenkintas dabartiniu verslo išsivystymu, todėl plėstis neplanuojantis. Kas dešimta (11%) Baltijos šalių įmonė atsisako planų plėstis dėl „Brexit“ atnešamo netikrumo. Kita vertus, po 15% SVĮ Latvijoje ir Lietuvoje kitąmet nesiplės, nes sako šiemet spurtavusios dideliu greičiu. Estijoje tokių įmonių perpus mažiau – 8%.

Ar Žiurkės metai atneš žadėtą turtą ir gerovę verslui? Pamatysime 2020-iais. Na, o netikintiems pranašystėmis priminsime mokslinį faktą – žiurkės yra sumanios bei greitai priimančios sprendimus. Svarbios savybės ir versle, tiesa?

Baltijos šalių SVĮ nuomonės tyrimą „Luminor“ užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat“, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apklaususi 750 įmonių atstovus –  kiekvienoje šalyje po 250. Įmonių, kurių pajamos neviršija 4 mln. Eur, apklausa atlikta 2019 m. spalio 11-25 dienomis.

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!