Pasaulinėje naftos rinkoje pasiūlos ir paklausos kreivės po truputį pradeda slinkti tokia linkme, kuri gali reikšti už poros metų prasidėsiančią naftos kainos mažėjimo tendenciją.
JAV įsibėgėjus vadinamos skalūnų naftos (angl. shale oil) gamybai tikimasi, jog iki 2020 m. JAV pasigamins 3 milijonais barelių per dieną daugiau naftos nei šiandien, o dar pridėjus efektyvesnį naftos produktų naudojimą šalies viduje iš viso rinkoje atsirastų apie 4-5 milijonai laisvų barelių per dieną. Palyginimui, JAV šiuo metu importuoja 9 milijonus barelių per dieną.
JAV naftos gavyba, kuri mažėjo beveik 40 metų, nuo 2010 m. iki šių metų gegužės jau pakilo 15 proc. Dabar skalūnų naftos revoliucijai trūksta tik geresnės naftotiekių infrastruktūros, kurią tikimasi turėti jau 2014 m. Taip pat svarbu pažymėti, jog laukiama mažėsiančių skalūninės naftos gavybos kaštų, kurie šiuo metu siekia maždaug 55-75 dolerius už barelį.
Beveik pusė pasaulinės naftos paklausos padidėjimo per praėjusius penkerius metus atsirado dėl augusios Kinijos ekonomikos. Tačiau artimiausiais metais iš Kinijos tikimės lėtesnio naftos importo didėjimo, o tai taip pat sumažins spaudimą naftos kainoms kilti.
Visa tai nereiškia, kad reikia atmesti staigių naftos kainos šuolių tikimybę, mat didžioji dalis naftos vis dar pagaminama Vidurio Rytuose, kur nemaža dalis jaunų vyrų yra bedarbiai, o tai reiškia padidėjusią pilietinių neramumų riziką. Visgi kalbant apie ilgalaikes pasiūlos ir paklausos santykiu paremtas tendencijas yra nemažai priežasčių naftos kainai ilguoju laikotarpiu mažėti.
Rokas Bancevičius Vyresnysis analitikas Ekonominių tyrimų padalinys