Mantas Skardžius, „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas

Mantas Skardžius, „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas

Investavimas šiandien tampa vis labiau individualizuotas – vieniems svarbiausia didžiausia finansinė grąža, kiti ieško stabilių, žemą riziką turinčių pasirinkimų. Taip pat žmonės neretai renkasi įdarbinti savo pinigus srityse, kurios yra ne tik finansiškai patrauklios, bet ir jiems emociškai svarbios, pastebi „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius.

Alternatyvios investicijos – tai galimybė sujungti savo žinias, asmeninius interesus ir mąstymą „į priekį“. Jos dažnai atsiranda ten, kur tradiciniai investavimo būdai neturi atsakymų: ar tai būtų retų vinilinių plokštelių kolekcijos, ar riboto tiražo meno knygos, klasikiniai automobiliai ar architektūrinės detalės.

Kodėl verta investuoti į „nišą“

Tradicinės investavimo priemonės (akcijos, nekilnojamas turtas, vertybiniai popieriai, kt.) yra būtinas bet kurio subalansuoto finansinio portfelio pagrindas. Tačiau ieškant įvairovės, verta žvilgtelėti į tai, kas atrodo galbūt per daug asmeniška, kad būtų pelninga – dažnai būtent tokios investicijos bėgant laikui atsiperka, sako „Luminor“ ekspertas.

M. Skardžiaus teigimu, būdamas net ir neprofesionalus kolekcininkas galite suformuoti vertingą portfelį, jeigu skiriate laiko rinkos pažinimui ir žinote, kur slypi tikroji daikto vertė.

„Ne kiekvienas laikrodis laikui bėgant brangs ir ne kiekviena moneta yra aukso vertės. Bet jeigu apie kolekcionuojamus daiktus išmanote ir žinote, kokią istoriją slepia objektas bei kokia jo paklausa rinkoje – jau turite pagrindą racionaliam sprendimui. Be to, tokios investicijos ypatingos tuo, kad sukuria ryšį tarp finansų ir asmeninės tapatybės“, – sako ekspertas.

Nuo automobilio iki autorinės knygos

Pasak M. Skardžiaus, investuoti galima į įvairiausias sritis, kuriomis domitės. Pavyzdžiui, ilgainiui vis didesnę vertę yra linkę įgauti klasikiniai „Rolex“, „Patek Philippe“ ar „Omega“ laikrodžių modeliai, tačiau jiems gali nenusileisti ir pirmieji knygų tiražai, egzemplioriai su rašytojo autografu ar riboto leidimo leidiniai. Tokių knygų ir leidinių vertė auga ne tik tarp kolekcininkų, bet ir tarp meno ar literatūros entuziastų. 

„Dar vienas populiarus netradicinis būdas investuoti – klasikiniai automobiliai. Jų vertė ypač priklauso nuo būklės, retumo ir kitų faktorių, bet kai kurie maždaug 1970 m. automobilių modeliai, tokie kaip „Porsche 911“ ar „Ford Mustang“, per pastarąjį dešimtmetį savo kainą išaugino kelis kartus. Investuoti taip pat galima į retus alkoholinius gėrimus – pavyzdžiui, seną vyną ar riboto leidimo viskį. Žinoma, tam reikia turėti žinių apie teisingas jų laikymo sąlygas, gamybos metus ir kilmę, tačiau ilgainiui tokie gėrimai gali pritraukti tiek kolekcininkus, tiek gurmanus“, – pažymi „Luminor“ banko ekspertas.

Ką svarbu žinoti

Alternatyvios investicijos reikalauja kantrybės, domėjimosi ir nuoseklumo – tai nebūtinai yra greitai atsiperkantis investavimo būdas, pastebi M. Skardžius. Dažnai jas verta laikyti ilgus metus, kol susiformuoja kolekcinė vertė arba atsiranda paklausa rinkoje. Kita vertus, tokios investicijos dažnai atsparesnės ekonominiams svyravimams nei, pavyzdžiui, akcijų rinka.

Investuojant į netradicines sritis, padėti išvengti klaidų gali konsultacija su profesionalu. Be to, svarbu nepamiršti pasirūpinti objekto draudimu, tinkamais dokumentais, kilmės įrodymais. M. Skardžius taip pat primena, kad visos investicijos yra susijusios su rizika.

Apie „Luminor“:
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. „Luminor“ siekia gerinti savo klientų ir namų rinkų finansinę sveikatą bei skatinti jų augimą. Daugiau informacijos rasite čia. 

Daugiau informacijos: Severa Augusta Lukošaitytė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!