
Mantas Skardžius, „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas | © Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“) nuotr.
Komentuoja „Luminor" banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius
Balandį JAV prezidento administracijai pompastiškai paskelbus apie įvedamus „išlaisvinančius" prekybos tarifus, finansų rinkos nėrė žemyn, kartu nusitempdamos daugelio investuotojų portfelius. Panikos įkarštyje JAV vis tik nusileido ir, visų džiaugsmui, Donaldas Trumpas paskelbė apie tam tikrą atsitraukimą, didelę dalį tarifų įgyvendinimo nukeliant 3 mėnesiams iki liepos 9 d., taip suteikiant galimybių langą šalims susitarti.
Įdomu tai, kad anąkart skelbti planai turėti po „susitarimą kas dieną" taip ir liko neįgyvendinti - neišsamų prekybos susitarimą JAV kol kas paskelbė tik su Didžiąja Britanija, pastarosiomis dienomis buvo paskelbta apie susitarimą su Vietnamu, taip pat po ilgų batalijų buvo pasiektas tam tikras sutarimas su Kinija dėl konkrečių prekių segmentų. Kitaip tariant, skaičiuojant paskutines valandas iki liepos 9 d., daugelis JAV prekybos partnerių kaip neturėjo, taip ir neturi viską apimančio prekybos susitarimo. Nors galima manyti, kad aktyvios diskusijos vyksta ir toliau.
Ko investuotojai ir finansų rinkos gali tikėtis atėjus šiai dienai ir kaip JAV prekybos politika vystysis toliau? Na, JAV politika pastaruoju metu yra pakankamai chaotiška ir tiksliai numanyti sekančius žingsnius gali būti sudėtinga. Tačiau pagal pastarųjų mėnesių veikimo principus galima bent pabandyti išskirti tris galimus scenarijus, kuriuos kaip realius galėtų svarstyti investuotojai.
Gerasis TACO scenarijus
„Trump Always Chickens Out" arba TACO (angl. „Trumpas visada išsigąsta") - štai toks trumpinys paplito finansų rinkose, pastaraisiais mėnesiais stebint daugelį naujai paskelbtų ir galiausiai atšauktų, nukeltų, pakeistų D. Trumpo politikos idėjų. Kaip tai galėtų pasireikšti šįkart? Galimai tai būtų dar vienas termino nukėlimas ar net pereinamojo laikotarpio pratęsimas be galutinio termino.
Finansų rinkoms tai veikiausiai būtų pats palankiausias scenarijus, nes tai rodytų JAV prezidento administraciją kaip nenusiteikusią sujaukti tarptautinės prekybos ryšių čia ir dabar, o kartu ir siekiančią pokyčius daryti palaipsniui. Sunku pasakyti, ar tokio scenarijaus tikimybė yra didelė, bet galime prisiminti, kad JAV prezidentas taip yra pasielgęs jau ne kartą, tad nustebusių tokiu atveju būtų nedaug.
Blogasis scenarijus - „Išlaisvinimo diena 2.0"
Stringant prekybos susitarimų pasirašymui, pats JAV prezidentas ne kartą yra minėjęs apie svarstomą galimybę vienašališkai nuspręsti apie nuo dienos X taikomus tarifus ir apie tai informuoti savo prekybos partnerius, nepaisant jų dabartinio derybų statuso. Koks chaotiškas gali būti tokių tarifų nustatymas, finansų rinkos jau paragavo pirmosiomis balandžio dienomis. Tad, tikėtina, investuotojai to visai nelaukia. Sekant šiuo scenarijumi, iš esmės vėl grįžtume į didžiulį balandžio mėnesį finansų rinkas gaubusį neapibrėžtumą, kuomet JAV vienašališkai įvesti tarifai grasino sujaukti tarptautinę prekybą ir gerokai apkarpyti ne vienos įmonės pelną.
Kartu galime prisiminti, kad D. Trumpas šios suirutės metu vis tik apsisprendė atsisakyti itin griežtos politikos, stebint neriančias akcijų rinkas ir šoktelėjusius pajamingumus už JAV iždo obligacijas. Kadangi investuotojų reakcija šįkart galėtų būti tokia pat baiminga, tikėtina, nesulauksime tokio paties griežto tono kaip balandį.
Donaldo mišrainės scenarijus
Per savo politinę karjerą D. Trumpas įrodė besantis pakankamai nenuoseklus, kartais chaotiškas ir savo sprendimus priimantis pagal asmeninius instinktus politikas. Kartu verta pastebėti, kad JAV prekybos partnerės šalys laikėsi skirtingos politikos D. Trumpui balandį paskelbus „Išlaisvinimo dieną". Kol daugelis, manomai, pradėjo diskusijas, dalis, kaip antai Kinija, užėmė principinę nenuolaidžiavimo poziciją, kuri iššaukė vėliau sekusią konfrontaciją.
Tikėtina, kad JAV prezidento administracija galėtų priimti tarpinį sprendimą ir naujuosius tarifus imti taikyti šalims, kurios nerodė didelio noro derėtis ar nenusileido galimai keliamiems JAV reikalavimams. Tokio scenarijaus pasekmės finansų rinkoms yra bemaž mažiausiai aiškios. Jos tiesiogiai priklausys nuo to, kurios konkrečiai valstybės ar regionai yra „baudžiami" ir kokios prekės yra įtraukiamos į naujųjų tarifų apimtį.
Nepaisant to, kokie bus artimiausi JAV administracijos sprendimai prekybos klausimu, investuotojai gali ir toliau tikėtis dar ne vieno chaotiško sprendimo iš už Atlanto. Gera žinia, kad pastaraisiais mėnesiais finansų rinkos mažiau reaguoja į JAV prezidento administracijos keliamą triukšmą ir daugiau dėmesio teikia didesnę reikšmę turinčioms ekonomikos ir įmonių veiklos naujienoms, kurios leidžia auginti ilgalaikius ir plačiai paskirstytus investuotojų portfelius.
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. „Luminor“ siekia gerinti savo klientų ir namų rinkų finansinę sveikatą bei skatinti jų augimą. Daugiau informacijos rasite čia.
Daugiau informacijos: Severa Augusta Lukošaitytė
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!