Žydra Rakauskaitė, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė

Žydra Rakauskaitė, „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė

Jei būsto paskolą esate pasiėmę gerokai seniau ir turite likusią nedidelę negrąžintą sumą, kaip geriau elgtis šiandien, kai kylanti EURIBOR augina ir paskolos įmokas? Galbūt toliau mokėti įmokas pagal grafiką, o gal padengti dar negrąžintą paskolos dalį iš turimų santaupų?

„Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė sako, jog sprendimas labai priklauso nuo konkrečios situacijos.

„Klientams, kurie turi būsto paskolą su kintamomis palūkanomis ilgiau nei 7‑erius metus, EURIBOR teigiama reikšmė neturėtų būti staigmena, nes iki 2015‑tų metų ši palūkanų normos dalis visada buvo teigiama, o štai 2008‑tais EURIBOR reikšmė buvo viršijusi net 5 proc.“, – sako Ž. Rakauskaitė. Anot jos, būsto paskola dažniausiai imama 20‑30 metų laikotarpiui, todėl per tokį laiką EURIBOR gali tiek mažėti, tiek didėti. Ji sako, kad sprendimas grąžinti paskolą anksčiau laiko neturėtų būti priimtas remiantis vien tik EURIBOR reikšme.

„Priimant sprendimą dėl paskolos grąžinimo anksčiau termino, rekomenduojame atsižvelgti į kelis faktorius – sukauptą finansinį rezervą, paskolos įmokų didėjimo įtaką šeimos biudžetui ir savo ateities planus“, –  sako „Luminor“ banko ekspertė.

Ji nerekomenduoja priešlaikiniam paskolos grąžinimui panaudoti visų savo turimų santaupų – kad vėliau patyrus nenumatytų išlaidų, pavyzdžiui, sugedus automobiliui, neprireiktų skolintis iš naujo už didesnes palūkanas.

„Būsto paskola visuomet yra pigesnė nei vartojamoji paskola, todėl pritrūkus santaupų gali tekti skolintis brangiau“, – sako Ž. Rakauskaitė.

Kada verta grąžinti paskolą anksčiau laiko?

Kokioms paskolos sąlygoms esant naudinga grąžinti paskolą anksčiau laiko, o kokioms – toliau tvarkingai mokėti įmokas pagal grafiką? Kaip teigia „Luminor“ banko ekspertė, tokių aplinkybių neįmanoma įvardinti, nes viskas priklauso nuo konkrečios situacijos.

„Vienas iš pavyzdžių, kada paskolą apsimoka grąžinti anksčiau laiko, galėtų būti tokia situacija, kai padengus paskolą dar lieka nemažas finansinis rezervas netikėtoms situacijoms“, –  sako Ž. Rakauskaitė.

Jei paskolą ketinama grąžinti dalimis, ji rekomenduoja patiems apskaičiuoti, kiek išankstinis paskolos dalies grąžinimas sumažins mėnesio įmokas. Tarkime, jei dar negrąžinta paskola yra pakankamai didelė, o iki paskolos laikotarpio pabaigos dar gana daug laiko, tai kelių tūkstančių eurų grąžinimas anksčiau laiko mėnesio įmokas sumažins tik simboliškai.

Ar visada paskolą galima grąžinti anksčiau nustatyto termino?

Jei būsto paskola yra su kintamomis palūkanomis, tai išankstinio grąžinimo mokestis „Luminor“ banke netaikomas iš viso.

Jei pasirinktos terminuotai nekintamos palūkanos laikotarpiui iki 5‑ių metų, bankas turi teisę taikyti išankstinio grąžinimo mokestį, tačiau remiantis „Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymu“, mokestis negali viršyti 3 proc. anksčiau laiko grąžinamos paskolos sumos, o konkretus jo dydis apskaičiuojamas išankstinio paskolos grąžinimo dieną.

Apie „Luminor“:
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Daugiau informacijos: Agnė Mažeikytė

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!