Nepaisant itin aktyvios nekilnojamojo turto rinkos ir didelių galimybių rinktis, daugiau nei pusė Baltijos šalių šeimų, auginančių bent vieną nepilnametį vaiką, vis dar mano, kad naujo būsto pirkimas yra vienkartinis gyvenimo įvykis, rodo „Luminor“ banko atlikta apklausa. Lietuvos šeimos paneigia ir NT pardavėjų dėsnį, sakantį, kad vieta yra svarbiausias kriterijus renkantis būstą – daugiau nei pusė Lietuvos šeimų svarbiausiu kriterijumi renkantis būstą įvardija įkandamą nekilnojamojo turto kainą.

52 proc. Lietuvoje apklaustų šeimų nurodė, kad naują būstą įsigytų visam gyvenimui, o 14 proc. jame gyventų daugiau nei 20 metų. Latvijoje naujame būste visą gyvenimą praleistų net 62 proc., o Estijoje apie 50 proc. respondentų.

61 proc. Lietuvoje apklaustų šeimų teigia, kad nekilnojamojo turto kaina yra svarbiausias kriterijus renkantis naują būstą. Latvijoje kainos kriterijus sprendimą pirkti nekilnojamąjį turtą nulemtų 55 proc. šeimų, o Estijos šeimoms (57 proc.) svarbesnė yra ne kaina, o būsto vieta. Planuojamo pirkti būsto plotas yra svarbus vidutiniškai trečdaliui visų Baltijos šalių ir tam įtakos turėjo pandemija – šeimos nurodė susiduriančios su vietos namuose trūkumu, kai juose reikia ir nuotoliniu būdu dirbti, ir mokytis.

Penktadaliui Baltijos šalių šeimų lemiamas veiksnys renkantis būstą yra galimybė gauti tinkamo dydžio paskolą bei susitaupyti pakankamai lėšų pradiniam paskolos įnašui sumokėti. 

„Pagrindiniai kriterijai, kurie lemia būsto pasirinkimą, yra panašūs visose Baltijos šalyse, tačiau kai kuriais atžvilgiais Lietuvos, Latvijos ir Estijos šeimų požiūris išsiskiria. Pavyzdžiui, daugiau nei trečdaliui lietuvių ir beveik pusei estų svarbu, kad būstas būtų arti darbo, mokyklos, parduotuvių, o latviai didesnį prioritetą teiktų didesniam būsto plotui. Įdomu tai, kad tik vos keli procentai apklaustų šeimų rinkdamiesi būstą atkreipia dėmesį į automobilio stovėjimo vietų prieinamumą, vertina, kaip ateityje keisis jų kaimynystė, pasirinktas miesto rajonas. Pastarasis kriterijus yra ypač svarbus, žinant tai, jog daugiau nei pusė šeimų būstą planuotų pirkti visam gyvenimui. Tokiu atveju, išsiaiškinti, kokie statybų projektai yra numatyti pasirinktoje lokacijoje, yra būtina, nes ateityje tai gali turėti reikšmingą įtaką ne tik perkamo nekilnojamojo turto kainai, bet ir šeimos pasitenkinimui pasirinkta gyvenamąja vieta bei gyvenimo kokybei apskritai“, - sako „Luminor“ banko Kreditavimo skyriaus vadovas Tomas Pakėnas.

Palyginti su dabartiniais namais, daugiau nei pusė Baltijos šalių šeimų naujame būste norėtų daugiau erdvės, taip pat kiemo, sodo ar kitos žaliosios zonos. Beveik penktadalis Latvijoje ir Estijoje apklaustų šeimų nurodė, kad ateityje būstą rinktųsi kaime, o kas dešimta šeima Lietuvoje naujuose namuose norėtų turėti baseiną.

Baltijos šalių šeimų apklausą „Luminor“ banko užsakymu kovo mėnesį atliko SKDS tyrimų centras, iš viso apklausti 2100 respondentų – tėvų, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje auginančių bent vieną nepilnametį vaiką.

Apie „Luminor“
„Luminor“ yra trečias pagal dydį finansinių paslaugų teikėjas Baltijos šalių bankininkystės rinkoje, 2021 m. kovo pabaigoje turėjęs 14,9 proc. indėlių ir 16,9 proc. paskolų rinkos dalis. 2300 „Luminor“ darbuotojų aptarnauja 870 000 klientų. 1 lygio kapitalo pakankamumo (CET1) koeficientas yra 23,4 proc., o akcinis kapitalas sudaro 1,7 mlrd. eurų.

Daugiau informacijos: Indrė Baltrušaitienė
 

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!