Lietuvoje veikiančioms bendrovėms ir mūsų valstybei prabilus apie taupymą, ši tema tapo aktuali ir svarbi kiekvienam. Lietuvos gyventojai pradėjo daug aktyviau svarstyti kaip efektyviai taupyti -  jie ėmėsi kur kas intensyviau nei anksčiau lyginti kur išmokamos palūkanos yra aukščiausios, kur laikyti savo pinigus yra saugiausia, kur indėlių periodas trumpiausias.

"Nordea Bank Lietuva", atsižvelgdama į rinkos poreikius, sukūrė taupymo priemonę, leisiančią aktyviai taupyti. Šiuo laikotarpiu labai svarbu atsižvelgti į mažėjančius įmonių ir gyventojų mėnesinius pinigų srautus, todėl nutarėme klientams suteikti galimybę, situacijai pasikeitus, atsiimti indėlį anksčiau laiko, neprarandant jau uždirbtų palūkanų.

Jaunius Marinskas, "Nordea Bank Lietuva" Mažmeninės bankininkystės departamento vadovas, sako, kad toks indėlis skirtas gyventojams saugiai laikyti turimas pinigų sumas ir užsitikrinti papildomas nuolatines pajamas. Priešingai nei terminuotojo indėlio, indėlio su periodiniu palūkanų mokėjimu palūkanos gali būti išmokamos pagal individualų kliento pasirinkimą: kas dvi savaites, mėnesį, ketvirtį ar pusę metų. Svarbu pabrėžti, kad atsiimant indėlį prieš terminą, klientas nepraranda jau išmokėtų palūkanų.

Indėlį galima padėti litais, eurais, JAV doleriais ir Didžiosios Britanijos svarais sterlingais. Pusės metų indėliui litais šiuo metu taikoma 8,1- 8,3 proc. metinė palūkanų norma.

Saugumas

Savo finansiniu stabilumu ir saugumu turite pasirūpinti patys. Bankas savo ruožtu rūpinasi jūsų indėlio saugumu. Svarbu pastebėti, kad "Nordea Bank Lietuva" yra Suomijoje veikiančio "Nordea" banko skyrius, todėl kai kuriose srityse banko veiklai Lietuvoje galioja Suomijos veikiantys įstatymai. "Nordea Bank Lietuva" fizinių ir juridinių asmenų piniginiai indėliai yra draudžiami Suomijos Respublikos Indėlių draudimo fonde ("The Deposit Guarantee Fund"). Pagal Suomijos Respublikos įstatymą indėliai, laikomi tame pačiame banke (taip pat jo skyriuose užsienio valstybėse), yra draudžiami iki 50 000 eurų, kad ir kokia valiuta yra laikomi bei kiek indėlių tame banke turi indėlininkas. Draudimo limitas ir draudimo apsauga galioja atskirai kiekvienam šeimos nario indėliui bei kiekvienam indėlio nuosavybės bendraturčiui.

 

"Nordea" grupės turtas siekia 347 mlrd. EUR. Be to, "Nordea" kredito reitingai - Aa1 (Moody‘s) ir AA- (Standard & Poor‘s). Toks aukštas "Nordea" įvertinimas parodo "Nordea" finansinę stiprybę. Šiuo metu mes esame vienas aukščiausiai įvertintų bankų Šiaurės šalyse ir vienintelis bankas Lietuvoje, kuriam yra suteikti tokie aukšti reitingai. Be to, "Global Finance" saugiausių bankų sąraše tarp 50 saugiausių pasaulio bankų "Nordea" užima 22-ąją vietą. Reitingo agentūros nusprendė, kad į  50-uką pateks tie bankai, kurie su ilgalaikėmis rizikomis susitvarko geriau nei jų konkurentai.

"Savo srityje mes siekiame, kad klientai galėtų drąsiai pasitikėti mūsų banku. Šiuo permainingu laikotarpiu tai yra labai svarbu tiek klientams, tiek ir pačiam bankui. Faktai rodo, kad savo įsipareigojimus mes sėkmingai vykdome", - sako Jaunius Marinskas.

Kokią sumą skirti indėliui?

"Indėlis su periodiniu palūkanų mokėjimu - tai ypač geras būdas saugiai taupyti didesnes pinigų sumas ir užsitikrinti nuolatines pajamas. Į banką padėjus 20 000 litų vertės indėlį - klientui išmokamos palūkanos siektų 135 litus per mėnesį, 100 000 litų - 675 litus ir t.t.", - aiškina Jaunius Marinskas.

Pasak jo, kokią sumą reikėtų skirti indėliui - labai individualus klausimas, tačiau galima pritaikyti ir bendras taisykles. Kiekviena šeima turėtų stengtis taupyti, kad santaupų pakaktų juodai dienai. Patikimų būdų numatyti, kas ir kada gali atsitikti su jūsų sveikata, darbu ar šeima nėra, todėl pradžiai patartume turėti santaupų, prilygstančių bent jau 6 mėnesių šeimos išlaidų sumai.

Statistikos departamento duomenimis, vartojimo išlaidos, skaičiuojant vienam namų ūkio nariui, 2008 m. buvo 794 litai per mėnesį. Piniginės išlaidos sudarė 734 litus, t. y. 92 procentus visų vartojimo išlaidų. Palyginti su 2007 m., vartojimo išlaidos padidėjo 6 procentais -  45 litais mėnesiui. Beveik du trečdalius šios sumos sudarė padidėjusios išlaidos maisto produktams ir nealkoholiniams gėrimams, ketvirtadalį - padidėjusios išlaidos būstui, kurui ir energijai.

"Galime nesunkiai paskaičiuoti, kad trijų asmenų šeimai, šiuo metu reikėtų turėti bent jau 15 000 litų santaupų juodai dienai, prie šios sumos dar reikėtų pridėti įmokas už finansinius įsipareigojimus, jei šeima tokių turi. Tokios sumos indėlis jūsų šeimai per mėnesį uždirbtų 103 litus", - skaičiuoja Jaunius Marinskas. Jei tokios sumos šiai dienai neturite reikėtų pradėti taupyti ir bent jau 10-15 proc. savo mėnesinių pajamų skirti taupymui. Pasistengti minimaliai užsitikrinti savo ateitį pirmiausia reikėtų tiems, kurie turi mėnesinių finansinių įsipareigojimų kreditoriams - turi būsto paskolą, išsimokėtinai yra įsigiję automobilį ar kitą turtą.

Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!