Žygimantas Mauricas
„Nordea Bank Lietuva“ ekonomistas
Penktadienį reitingų agentūra „Standard & Poor's“ išdrįso pirmą kartą istorijoje sumažinti JAV skolinimosi reitingą tuo oficialiai perspėdama investuotojus, kad skolinti Dėdei Semui nebėra taip saugu, kaip buvo iki šiol. Šis agentūros sprendimas šliūkštelėjo žibalo į iki raudonumo įkaitusias finansų rinkas bei paskatino kalbas apie JAV dolerio dominavimo pasaulio finansų rinkose pabaigos pradžią. Tačiau ar atsiras pakankamai jėgų ir noro kam nors užimti dolerio vietą ir priglausti finansų rinkose neramiai besiblaškančius bei saugios užuovėjos ieškančius investuotojų pinigus?
Euras pirmasis metė pirštinę pakviesdamas JAV dolerį į kovą dėl dominavimo pasaulio finansų rinkose, tačiau plintanti valstybės skolų krizė privertė kuriam laikui atidėti šiuos planus. Šiuo metu dvi galingiausios euro zonos šalys, Vokietija ir Prancūzija, turi geresnius kredito reitingus negu JAV, tačiau jos sėdi vienoje valtyje kartu su skolose skęstančiomis periferinėmis euro zonos šalimis. Graikijos, Airijos ir Portugalijos skenduoliai buvo nesunkiai išgelbėti, tačiau pradėjus skęsti Ispanijai ir Italijai jos kartu į dugną gali nusitempti ne tik savo pagrindinius gelbėtojus bet ir nugramzdinti visą euro zonos valtelę. Be to, Prancūzija artimiausiu metu taip pat gali netekti aukščiausio skolinimosi reitingo, tad euro zonos gelbėtojų duetas gali iširti, o be Prancūzijos viena likusi Vokietija neturės nei jėgų nei noro ant savo pečių nešti visos euro zonos skolos naštą. Tokie apokaliptiniai scenarijai išties nežavi investuotojų ir nepadeda eurui kovoje dėl saugios užuovėjos statuso.
Sėkmingai įgyvendinusi vienuoliktąjį penkmečio planą, pasaulio fabriku tituluojama Kinija 2010 metais tapo antrąja pagal dydį pasaulio ekonomika ir jau artimiausiais dešimtmečiais planuoja tapti pirmaujančia pasaulio ekonomine jėga. Tačiau Kinija kol kas netrykšta noru panaikinti laisvo kapitalo judėjimo suvaržymus bei tapti pasaulio finansų centru, tad panašu, kad Kinijos ženminbi juanis dar ilgai negalės varžytis dėl pasaulinės valiutos karaliaus statuso, o Kinija ir toliau apsiribos žodiniais raginimais kurti labiau subalansuotą pasaulinę finansų sistemą. Be to, pačios Kinijos vyriausybės skolinimosi reitingas yra gerokai prastesnis negu JAV bei daugelio Vakarų Europos valstybių. Rusija, priešingai, trykšta noru konkuruoti dėl rezervinės valiutos statuso su JAV doleriu, tačiau šios šalies kredito reitingas yra prastesnis už pačios Kinijos. Be to, praeitos krizės metu Rusijos vyriausybė nevykdė investuotojams duotų pažadų, o tai tikrai nekelia pasitikėjimo šia šalimi.
Kol JAV ir Europos Sąjunga verčiasi per galvą bandydamos įrodyti savo saugumą ir pritraukti kuo daugiau investuotojų, Japonija, Šveicarija, Australija bei kitos saugios šalys, priešingai, aršiai kovoja tarpusavyje bandydamos atbaidyti investuotojus ir įrodyti, kad jos toli gražu nėra pinigų rojus. Šveicarija išties atrodo panašiai kaip rojus žemėje, todėl jai šią užduotį vykdyti sekasi gana sunkokai. Ieškodami saugios užuovėjos investuotojų pinigai plūsta į Šveicariją keldami šios šalies valiutos vertę, tačiau ilgainiui tokios tendencijos rojų gali paversti pragaru - dėl stiprios valiutos
Šveicarijos gamintojai ilgainiui taps nekonkurencingi tarptautinėse rinkose ir bus priversti bankrutuoti. Suprasdamas tykančius pavojus, Šveicarijos centrinis bankas jau ėmėsi priemonių valiutos kurso mažinimui ir perspėjo investuotojus, kad gyvenimas šveicariškame rojuje gali apkarsti, jei situacija ateityje negerės.
Deja, pati efektyviausia priemonė valiutos vertės mažinimui yra jų kiekio didinimas, arba, kitaip tariant, spausdinimas. Atrodo mažai tikėtina, kad Šveicarai, siekdami sumažinti savo valiutos vertę, gali susigundyti Zimbabvėje plačiai naudojamais metodais, tačiau nedarydama to Šveicarija pralaimi kovą galingiems JAV dolerių spausdinimo pabūklams. Toks apsišaudymas pinigais gali privesti pasaulį prie valiutų karo ir lemti pasaulinės infliacijos šuolį. Būtent tokia perspektyva šiuo metu tiki tarptautiniai investuotojai, prognozuojantys, kad nežiūrint ekonomikos augimo sulėtėjimo, pasauline infliacija ateityje nemažės.
Liaudies išmintis byloja „kur du pešasi, trečias laimi“, o valiutų kare laimėtojas neabejotinai būna auksas. Būtent laiko patikrintose aukso monetose investuotojai randa užuovėją nuo finansų rinkose siaučiančių valiutų karų bent jau tol, kol niekas neatrado auksu šaudančios patrankos. Tačiau istorija rodo, kad auksas anaiptol nėra saugi investicija, nes jo kaina gali taip pat greitai nukristi kaip ir pakilo. Pavyzdžiui, per 1979 metų naftos krizę aukso kaina per metus išaugo daugiau negu keturis kartus, tačiau krizei pasibaigus šio tauriojo metalo kaina vos per kelis mėnesius sumažėjo perpus, o buvusį kainų lygį pasiekė tik po 28 metų. Šiuo metu pasigirsta vis daugiau spekuliacijų apie aukso kainų burbulą, nes panašu, kad investuotojai šį metalą perka ne ieškodami saugios investicijos, o spekuliuodami, kad šio metalo kaina ateityje didės ir toliau. Prisiminus kuo tokios spekuliacijos prieš kelerius metus baigėsi nekilnojamojo turto rinkoje peršasi mintis, kad auksas nebūtinai apsaugos jūsų investicijas ir nuplukdys jus į išsvajotąjį Eldoradą.
Teoriškai, sužinoję apie didėjančią riziką investuotojai turėjo bėgti iš JAV ir ieškoti saugesnės užuovėjos kitose šalyse. Tačiau teoriškai, teorija ir praktika yra tas pats, bet praktiškai – teorija ir praktika gali gerokai skirtis, nes praktiškai investuotojams nelabai yra kur bėgti. Sumažinus JAV skolinimosi reitingą investuotojai, siekdami apsaugoti savo santaupas nuo nuvertėjimo, pradėjo masiškai pirkti būtent JAV vyriausybės vertybinius popierius tad, paradoksaliai, išaugus rizikai JAV vyriausybei pasiskolinti tapo ne brangiau, o pigiau. Tokia investuotojų reakcija perša mintį, kad šiuo metu investicijos į JAV vertybinius popierius yra pačios nesaugiausios pasaulyje... išskyrus visas kitas. Kitos šalys arba nori, bet negali, arba gali, bet nenori užimti dominuojančios pozicijos finansų rinkose, tad JAV dar kurį laiką išliks saugia užuovėja investuotojų pinigams, o JAV doleris – dominuojančia pasaulio valiuta.
Tvarkyk savo finansus lengvai su Luminor!