• JAV vyriausybės planai įgyvendinti 1,9 trln. USD vertės ekonomikos skatinimo programą padidino euforiją rinkose
  • Papildomas skatinimas gali teigiamai paveikti akcijų kainas, tačiau tikėtinas šalies skolos ir mokesčių augimas bei pernelyg optimistiškas investuotojų nusiteikimas gali sukelti ir neigiamas pasekmes 

Sausio mėnuo rinkose nepasižymėjo didesniais judesiais ar reikšmingais įvykiais. Metų pradžioje rinkas teigiamai veikė naujienos apie ekonomikos skatinimą JAV, COVID‑19 vakcinas, įmonių rezultatus bei demokratų partijos pergalę parlamento rinkimuose, kuri leido partijai pilnai perimti visos šalies valdžią. Nepaisant to, mėnesio pabaigoje investuotojų nuotaikos suprastėjo ir akcijų indeksai atsitraukė nuo aukštumų. Dėl to sausio mėnesį akcijų indeksų pokyčiai eurais nebuvo reikšmingi. 

Pasaulio akcijų indeksas (MSCI ACWI EUR)

Šaltinis: Bloomberg

Vienas svarbiausių veiksnių, kuris teigiamai veikė akcijų rinkas buvo Joe Bideno pergalė JAV prezidento rinkimuose. Po to, kai sausio 5 dieną demokratai laimėjo rinkimus Džordžijos valstijoje, ši partija įgavo tiek aukštųjų, tiek žemųjų parlamento rūmų kontrolę, kuri leis jiems lengviau įgyvendinti savo planus. Dėl to, kalbos apie naują ekonomikos skatinimo programą tapo vis labiau pagrįstos. Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas bandė išlaikyti valdžią savo rankose, tačiau po to, kai radikaliai nusiteikę jo pasekėjai įsiveržė į Kongreso rūmus, Donaldo Trumpo paskyros socialiniuose tinkluose buvo užblokuotos ir neramumai palaipsniui išblėso, nesukėlę didesnių bangų finansų rinkose.

Sausio 14 dieną Joe Bidenas paskelbė apie planus įgyvendinti 1,9 trln. USD vertės ekonomikos skatinimo programą, nors prieš mėnesį Kongresas buvo patvirtinęs 900 mlrd. USD skatinimo paketą. Naujasis prezidentas nori suteikti didesnę finansinę paramą gyventojams – 1400 USD prie jau patvirtintų 600 USD. Iš vienos pusės, toks politikų žingsnis gali atrodyti neatsakingas, kadangi bet koks skatinimas padidins ir taip rekordinį šalies biudžeto deficitą. Tačiau iš kitos pusės, tai yra vienintelė alternatyva, siekiant išvengti gilios recesijos JAV ar net visame pasaulyje. Dėl vis dar įvestų karantino apribojimų daugelyje šalių vartojimas būtų gerokai susitraukęs, jeigu vyriausybės nebūtų suteikusios paramą verslams, kurių dauguma būtų bankrutavę, paskatindami dar spartesnį nedarbo lygio augimą.

Taigi, ekonomikos skatinimo programos yra itin svarbios ekonomikos ir gyventojų palaikymo priemonės, tačiau bet kokios išlaidos turi būti finansuojamos arba skolinantis, arba didinant mokesčius. Dėl to, toks skatinimas gali turėti ne vien teigiamą įtaką finansų rinkoms.

JAV biudžeto balansas (% BVP)

Šaltinis: Bloomberg

Rinkimų metu J. Bidenas ne kartą yra minėjęs apie savo ketinimą kelti mokesčius įmonėms ir turtingiausiems šalies gyventojams. Demokratų partijai gavus pilną parlamento kontrolę ir išaugus papildomų pajamų poreikiui, partija gali iš tiesų imtis mokesčių didinimo politikos. Tai neigiamai paveiktų įmonių pelnus ir turtingiausių šalies gyventojų norą įsigyti finansines priemones. Dėl to, dažniausiai didesnių mokesčių įvedimas akcijų rinkas veikia neigiamai.

JAV politikai gali pasirinkti ir kitą išlaidų finansavimo kelią – skolos didinimą. Tikėtina, kad išleidžiamus naujus JAV vyriausybės vertybinius popierius (VVP) supirktų Federalinis rezervų bankas (FED) ir tokiu atveju obligacijų rinka neturėtų būti stipriai paveikta trumpuoju laikotarpiu. Jeigu būtų bandoma naujus VVP platinti rinkoje, tai tokių vertybinių popierių išaugusi pasiūla paskatintų VVP pajamingumo augimą.

JAV 10 m. VVP pajamingumas

Šaltinis: Bloomberg

Augantis obligacijų pajamingumas sumažintų antrinėje rinkoje kotiruojamų obligacijų kainas, tačiau tai gali neigiamai paveikti ir akcijų kainas. Visų pirma, augantis obligacijų pajamingumas didina jų patrauklumą, lyginant su pernelyg optimistiškai įvertintomis akcijomis. Visų antra, augantis obligacijų pajamingumas didintų diskonto normą, kuri naudojama akcijoms įvertinti. Tai ypatingai neigiamai atsilieptų įmonėms, kurios priskiriamos „augimo“ kategorijai, kadangi jos dabar dominuoja akcijų indeksuose, ypač JAV rinkoje 1.
 
„Vertės“ ir „augimo“ indeksų santykiniai rodikliai

Šaltinis: Bloomberg

Pernelyg didelis skatinimas taip pat yra pavojingas finansų rinkų stabilumui, kadangi lengvai gaunami pinigai ir nesunkiai prieinamos paskolos lemia augantį skaičių žmonių, kurie siekia „greito uždarbio“. Tiesiogiai gyventojams pervedami pinigai ir kitos finansinės pagalbos priemonės įprastai skatina žmones ne taupyti, o išlaidauti. Be to, dėl karantino apribojimų žmonės daug laiko praleidžia namuose ir vis daugiau žmonių susižavi prekyba akcijomis bei išvestinėmis finansinėmis priemonėmis. Tokią tendenciją paskatino ir žiniasklaidoje pasirodžiusios praėjusių metų sėkmės istorijos2.

Nenuostabu, jog pasirodžiusios kalbos apie naują ekonomikos skatinimo paketą pakurstė euforiją rinkose. Tokio elgesio pėdsakų galima rasti stebint tam tikrus rodiklius, pvz., smulkiųjų rinkos dalyvių prekybą pasirinkimo sandoriais (angl. small trader calls bought to open). Tačiau vienas paprasčiausių tokio elgesio požymis yra naujų prekybos sąskaitų atidarymas – nemokamos prekybos programėlė Robinhood sausio mėnesio pabaigoje buvo dažniausiai parsisiunčiama programa iPhone programėlių parduotuvėje3. Šios programėlės parsisiuntimų skaičius pranoko net itin populiarių socialinių tinklų TikTok, Youtube, Facebook programėlių parsisiuntimų skaičių.

Dalis smulkiųjų investuotojų socialinėje platformoje Reddit sugebėjo susiburti ir atlikti koordinuotus veiksmus perkant tam tikrų įmonių akcijas. Pagrindinis jų taikinys buvo tų įmonių akcijos, kurias profesionalūs alternatyvaus investavimo fondai (angl. hedge funds) pardavė, tikėdamiesi jas atpirkti už mažesnę kainą ateityje (angl. short selling). Nors dažniausiai paveikti rinką mažiesiems žaidėjams yra itin sunku, šį kartą jiems pavyko. Pavyzdžiui, įmonės Gamestop akcijų kaina per porą savaičių išaugo net 2700%. Kylant įmonės akcijų kainai alternatyvaus investavimo fondai buvo priversti uždaryti turimas „short“ pozicijas atpirkdami akcijas, taip sukeldami grandininę akcijų kainos augimo reakciją.

Dažniausiai pavienių akcijų svyravimai nedaro reikšmingos įtakos visai akcijų rinkai, tačiau po panašių į Gamestop akcijų svyravimų daug sėkmingų alternatyvaus investavimo fondų patyrė reikšmingų nuostolių ar net atsidūrė ant bankroto slenksčio. Tuo tarpu jau minėtas nemokamos prekybos akcijomis tarpininkas Robinhood ir kiti panašūs tarpininkai buvo priversti sugriežtinti prekybos sąlygas ir taip paskatino Gamestop ir kitų panašių akcijų kainų griūtį. 

Reikšmingas „short“ pozicijas turėjusių įmonių akcijų kainos

Šaltinis: Bloomberg

Dėl išaugusių svyravimų rinkoje dalis investuotojų sausio pabaigoje nusprendė nusiimti pelnus ir akcijų indeksai nusidažė raudona spalva. Tikėkimės, jog pastarojo mėnesio įvykiai bus tik išimtis ir nepasikartos, tačiau jeigu euforija ir toliau augs, galima tikėtis, jog finansinių instrumentų kainos bus vis labiau paveiktos spekuliacinių paskatų, o ne nuodugnia finansine analize. 

Vasario mėnesį lauksime naujienų, kurios suteiks aiškumo dėl planuojamo įgyvendinti ekonomikos skatinimo paketo JAV, karantino apribojimų pratęsimo ar mažinimo bei COVID‑19 vakcinacijos rezultatų.


1Minimas akcijų vertinimo metodas yra Diskontuotų pinigų srautų metodas (DCF), kurio metu nustatoma „tikroji” įmonės vertė. Metodas bando nustatyti dabartinę vertę perskaičiuojant (diskontuojant) prognozuojamus ateities pinigų srautus. „Augimo“ tipo įmonėms įprastai prognozuojami didžiuliai pelnai tik tolimoje ateityje ir diskonto norma jų vertinimui daro itin didelę įtaką. 
2Daugiau informacijos apie šią tendenciją galima rasti čia:
Bloomberg.com: Bored Day Traders Locked at Home Are Now Obsessed With Options
Forbes.com: Researchers Find An Uptick In Trading Might Be Caused By Stay-At-Home Boredom
3Remiantis App Annie duomenimis

ATSAKOMYBĖS APRIBOJIMAS

Įspėjimai

  • Šis rinkodaros pranešimas nėra investicinis tyrimas, todėl jis parengtas ne pagal nepriklausomiems investiciniams tyrimams taikomus standartus.
  • Šis rinkodaros pranešimas neapriboja banko ar jo darbuotojų teisės sudaryti sandorius ir to neuždraudžia iki jo išplatinimo.
Rinkodaros pranešimo parengimo vieta

Šį rinkodaros pranešimą parengė Portfelių valdymo padalinys (toliau – PMU) – „Luminor Bank AS“ skyrius (reg. Nr. 11315936, adresas: Liivalaia 45, 10145, Tallinn, Estija, kuriam Lietuvos Respublikoje atstovauja „Luminor Bank AS Lietuvos skyrius“, įmonės kodas 304870069, adresas: Konstitucijos pr. 21A, 03601 Vilnius, Lietuva, toliau – „Luminor“). PMU dalyvauja „Luminor“ klientams teikiant pasirenkamas portfelio valdymo paslaugas.

Priežiūros institucija

„Luminor“, kaip kredito įstaigos, veiklą prižiūri Lietuvos bankas. „Luminor“ veiklą taip pat prižiūri Europos centrinis bankas (ECB), kuris priežiūros funkcijas atlieka taikydamas Bendrą priežiūros mechanizmą (BPM), sudarytą iš ECB ir už priežiūrą atsakingų nacionalinių institucijų (Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1024/2013 dėl BPM). Jei šiame dokumente aiškiai nenurodyta kitaip, nuorodos į teisės normas reiškia Lietuvos Respublikoje priimtas normas.

Leidinio turinys ir šaltinis

PMU parengė rinkodaros pranešimą informacijos tikslais. „Luminor“ nelaiko šio pranešimo gavėjų savo klientais, todėl neprisiima atsakomybės už jų naudojamą turinį, kuris gali netikti jų asmeniniams tikslams.

PMU nuomonės gali skirtis nuo „Luminor Markets“ padalinio rekomendacijų arba nuomonių. Daugeliu atvejų tai gali sąlygoti skirtingi investicijų laikotarpiai, naudojami specialūs metodai, atsižvelgimas į asmenines aplinkybes, taikomas specialus rizikos vertinimas, portfelio aspektai ir kiti veiksniai. Nuomonės, tikslinės kainos ir skaičiavimai pateikti remiantis vienu ar keliais vertinimo metodais, pavyzdžiui, pinigų srautų analize, kartotinių naudojimu, bihevioristine technine pagrindinių rinkos pokyčių analize, kartu atsižvelgiant į rinkos situaciją, palūkanų normų ir valiutų kurso prognozes bei investicijų laikotarpius.

„Luminor“ naudojasi viešai prieinamais šaltiniais, tačiau nepriklausomo jų vertinimo neatliko. „Luminor“ negarantuoja, neužtikrina ir nelaiduoja, kad jie yra tikslūs ir išsamūs. Visos investicijos yra rizikingos ir gali atnešti tiek pelno, tiek nuostolių.

Šis rinkodaros pranešimas nėra laikytinas kvietimu sudaryti sutartį ar prospektu, kaip apibrėžta galiojančiuose įstatymuose. Sprendimas dėl investavimo, susijęs su finansine priemone, finansiniu produktu ar investicija (toliau bendrai vadinama „produktu“), turi būti priimamas remiantis ne šiuo dokumentu, bet patvirtintu ir paskelbtu prospektu ar išsamiais atitinkamo produkto dokumentais. Nei šis dokumentas, nei jokia jo dalis negali tapti bet kokios sutarties sudarymo ar įsipareigojimų prisiėmimo pagrindu. Šis dokumentas nepakeičia būtinos rekomendacijos dėl finansinės priemonės ir finansinio produkto pirkimo ar pardavimo.

Jokios rekomendacijos

Šį rinkodaros pranešimą parengė „Luminor PMU“, kaip bendrąją informaciją, jis neturi būti laikomas vieninteliu pagrindu priimant sprendimą investuoti. Jis nenumatytas kaip asmeninė rekomendacija dėl konkrečių finansinių priemonių ar strategijų. „Luminor“ neprisiima atsakomybės už rinkodaros pranešimo gavėjų naudojamą jo turinį.

Jei šiame rinkodaros pranešime pateikiamos rekomendacijos, jos neturi būti vertinamos kaip objektyvūs ar nešališki pranešime aptariamų klausimų paaiškinimai. Šis dokumentas nelaikytinas asmenine rekomendacija dėl investavimo, jame taip pat neatsižvelgiama į šio dokumento gavėjų individualias finansines aplinkybes ar tikslus. Dokumente aptariami vertybiniai popieriai ar kitos finansinės priemonės gali tikti ne visiems investuotojams. Investuotojas prisiima visą su investavimu susijusią nuostolių riziką. „Luminor“ rekomenduoja investuotojams savarankiškai įvertinti visus čia minimus emitentus, vertybinius popierius ar priemones, taip pat pasikonsultuoti su nepriklausomais konsultantais, jei jie mano tai esant būtina.

Šiame dokumente pateikiama informacija taip pat nėra laikytina rekomendacija dėl mokestinių pasekmių priėmus konkrečius sprendimus dėl investavimo. Su atitinkamais investiciniais produktais susijusių išlaidų ir mokesčių sąmatos čia nepateikiamos. Kiekvienas investuotojas turi pats įvertinti mokestinę ir kitą finansinę naudą bei nuostolius, susijusius su jo investicijomis.
 
Informacija apie riziką

Investavimo į tam tikras finansines priemones, įskaitant minėtas šiame dokumente, rizika paprastai yra didelė, nes jų rinkos vertė priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Dėl pokyčių atitinkamose ekonomikos rinkose (įskaitant rinkos likvidumo pokyčius) investicijų vertė ir iš jų gaunamos pajamos gali nuolat keistis. Šiame dokumente pateikta informacija nėra skirta faktiniams rezultatams prognozuoti – jie gali ženkliai skirtis nuo pateiktų rezultatų. Ankstesni rezultatai nebūtinai yra būsimų rezultatų rodiklis. Investuodamas į atskiras finansines priemones, investuotojas gali prarasti visas savo investicijas ar jų dalį.
Svarbios informacijos apie riziką, susijusią su investiciniais produktais ir investicinėmis paslaugomis, galite rasti čia.

Interesų konfliktai

Siekiant išvengti galimų interesų konfliktų, taip pat valdyti asmenine sąskaita sudaromus sandorius ir (arba) prekybą naudojantis viešai neatskleista informacija, „Luminor“ darbuotojams taikomos vidinės skaidraus etiško elgesio, vidinės informacijos valdymo, nepublikuotos tyrimų medžiagos tvarkymo ir asmenine sąskaita sudaromų sandorių taisyklės. Vidinės taisyklės parengtos laikantis galiojančių teisės aktų ir atitinkamų pramonės standartų. „Luminor“ atlyginimų nustatymo politika nenumato jokio ryšio tarp pajamų, gaunamų iš veiklos kapitalo rinkose, ir atskirų darbuotojų atlyginimo.

Šio rinkodaros pranešimo prieinamumas nesusijęs su įvykdytų sandorių suma ar jų apimtimi.

Ši medžiaga buvo paruošta laikantis „Luminor“ interesų konfliktų politikos, kurią galima peržiūrėti čia.
 
Platinimas

Šis rinkodaros pranešimas negali būti siunčiamas į JAV, Kanadą ar jų atitinkamas teritorijas arba valdomas teritorijas, taip pat čia platinamas. Be to, jo negalima platinti jokiems JAV asmenims ar asmenims, gyvenantiems Kanadoje. Šio dokumento negalima kopijuoti, dauginti ir (arba) platinti be išankstinio rašytinio „Luminor“ sutikimo.