Mes naudojame slapukus siekdami pagerinti jūsų naršymo patirtį. Sutikite ir pasidalinkite slapukais su mumis!
Sausio mėnuo rinkose nepasižymėjo didesniais judesiais ar reikšmingais įvykiais. Metų pradžioje rinkas teigiamai veikė naujienos apie ekonomikos skatinimą JAV, COVID‑19 vakcinas, įmonių rezultatus bei demokratų partijos pergalę parlamento rinkimuose, kuri leido partijai pilnai perimti visos šalies valdžią. Nepaisant to, mėnesio pabaigoje investuotojų nuotaikos suprastėjo ir akcijų indeksai atsitraukė nuo aukštumų. Dėl to sausio mėnesį akcijų indeksų pokyčiai eurais nebuvo reikšmingi.
Pasaulio akcijų indeksas (MSCI ACWI EUR)
Šaltinis: Bloomberg
Vienas svarbiausių veiksnių, kuris teigiamai veikė akcijų rinkas buvo Joe Bideno pergalė JAV prezidento rinkimuose. Po to, kai sausio 5 dieną demokratai laimėjo rinkimus Džordžijos valstijoje, ši partija įgavo tiek aukštųjų, tiek žemųjų parlamento rūmų kontrolę, kuri leis jiems lengviau įgyvendinti savo planus. Dėl to, kalbos apie naują ekonomikos skatinimo programą tapo vis labiau pagrįstos. Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas bandė išlaikyti valdžią savo rankose, tačiau po to, kai radikaliai nusiteikę jo pasekėjai įsiveržė į Kongreso rūmus, Donaldo Trumpo paskyros socialiniuose tinkluose buvo užblokuotos ir neramumai palaipsniui išblėso, nesukėlę didesnių bangų finansų rinkose.
Sausio 14 dieną Joe Bidenas paskelbė apie planus įgyvendinti 1,9 trln. USD vertės ekonomikos skatinimo programą, nors prieš mėnesį Kongresas buvo patvirtinęs 900 mlrd. USD skatinimo paketą. Naujasis prezidentas nori suteikti didesnę finansinę paramą gyventojams – 1400 USD prie jau patvirtintų 600 USD. Iš vienos pusės, toks politikų žingsnis gali atrodyti neatsakingas, kadangi bet koks skatinimas padidins ir taip rekordinį šalies biudžeto deficitą. Tačiau iš kitos pusės, tai yra vienintelė alternatyva, siekiant išvengti gilios recesijos JAV ar net visame pasaulyje. Dėl vis dar įvestų karantino apribojimų daugelyje šalių vartojimas būtų gerokai susitraukęs, jeigu vyriausybės nebūtų suteikusios paramą verslams, kurių dauguma būtų bankrutavę, paskatindami dar spartesnį nedarbo lygio augimą.
Taigi, ekonomikos skatinimo programos yra itin svarbios ekonomikos ir gyventojų palaikymo priemonės, tačiau bet kokios išlaidos turi būti finansuojamos arba skolinantis, arba didinant mokesčius. Dėl to, toks skatinimas gali turėti ne vien teigiamą įtaką finansų rinkoms.
JAV biudžeto balansas (% BVP)
Šaltinis: Bloomberg
Rinkimų metu J. Bidenas ne kartą yra minėjęs apie savo ketinimą kelti mokesčius įmonėms ir turtingiausiems šalies gyventojams. Demokratų partijai gavus pilną parlamento kontrolę ir išaugus papildomų pajamų poreikiui, partija gali iš tiesų imtis mokesčių didinimo politikos. Tai neigiamai paveiktų įmonių pelnus ir turtingiausių šalies gyventojų norą įsigyti finansines priemones. Dėl to, dažniausiai didesnių mokesčių įvedimas akcijų rinkas veikia neigiamai.
JAV politikai gali pasirinkti ir kitą išlaidų finansavimo kelią – skolos didinimą. Tikėtina, kad išleidžiamus naujus JAV vyriausybės vertybinius popierius (VVP) supirktų Federalinis rezervų bankas (FED) ir tokiu atveju obligacijų rinka neturėtų būti stipriai paveikta trumpuoju laikotarpiu. Jeigu būtų bandoma naujus VVP platinti rinkoje, tai tokių vertybinių popierių išaugusi pasiūla paskatintų VVP pajamingumo augimą.
JAV 10 m. VVP pajamingumas
Šaltinis: Bloomberg
Augantis obligacijų pajamingumas sumažintų antrinėje rinkoje kotiruojamų obligacijų kainas, tačiau tai gali neigiamai paveikti ir akcijų kainas. Visų pirma, augantis obligacijų pajamingumas didina jų patrauklumą, lyginant su pernelyg optimistiškai įvertintomis akcijomis. Visų antra, augantis obligacijų pajamingumas didintų diskonto normą, kuri naudojama akcijoms įvertinti. Tai ypatingai neigiamai atsilieptų įmonėms, kurios priskiriamos „augimo“ kategorijai, kadangi jos dabar dominuoja akcijų indeksuose, ypač JAV rinkoje 1.
„Vertės“ ir „augimo“ indeksų santykiniai rodikliai
Šaltinis: Bloomberg
Pernelyg didelis skatinimas taip pat yra pavojingas finansų rinkų stabilumui, kadangi lengvai gaunami pinigai ir nesunkiai prieinamos paskolos lemia augantį skaičių žmonių, kurie siekia „greito uždarbio“. Tiesiogiai gyventojams pervedami pinigai ir kitos finansinės pagalbos priemonės įprastai skatina žmones ne taupyti, o išlaidauti. Be to, dėl karantino apribojimų žmonės daug laiko praleidžia namuose ir vis daugiau žmonių susižavi prekyba akcijomis bei išvestinėmis finansinėmis priemonėmis. Tokią tendenciją paskatino ir žiniasklaidoje pasirodžiusios praėjusių metų sėkmės istorijos2.
Nenuostabu, jog pasirodžiusios kalbos apie naują ekonomikos skatinimo paketą pakurstė euforiją rinkose. Tokio elgesio pėdsakų galima rasti stebint tam tikrus rodiklius, pvz., smulkiųjų rinkos dalyvių prekybą pasirinkimo sandoriais (angl. small trader calls bought to open). Tačiau vienas paprasčiausių tokio elgesio požymis yra naujų prekybos sąskaitų atidarymas – nemokamos prekybos programėlė Robinhood sausio mėnesio pabaigoje buvo dažniausiai parsisiunčiama programa iPhone programėlių parduotuvėje3. Šios programėlės parsisiuntimų skaičius pranoko net itin populiarių socialinių tinklų TikTok, Youtube, Facebook programėlių parsisiuntimų skaičių.
Dalis smulkiųjų investuotojų socialinėje platformoje Reddit sugebėjo susiburti ir atlikti koordinuotus veiksmus perkant tam tikrų įmonių akcijas. Pagrindinis jų taikinys buvo tų įmonių akcijos, kurias profesionalūs alternatyvaus investavimo fondai (angl. hedge funds) pardavė, tikėdamiesi jas atpirkti už mažesnę kainą ateityje (angl. short selling). Nors dažniausiai paveikti rinką mažiesiems žaidėjams yra itin sunku, šį kartą jiems pavyko. Pavyzdžiui, įmonės Gamestop akcijų kaina per porą savaičių išaugo net 2700%. Kylant įmonės akcijų kainai alternatyvaus investavimo fondai buvo priversti uždaryti turimas „short“ pozicijas atpirkdami akcijas, taip sukeldami grandininę akcijų kainos augimo reakciją.
Dažniausiai pavienių akcijų svyravimai nedaro reikšmingos įtakos visai akcijų rinkai, tačiau po panašių į Gamestop akcijų svyravimų daug sėkmingų alternatyvaus investavimo fondų patyrė reikšmingų nuostolių ar net atsidūrė ant bankroto slenksčio. Tuo tarpu jau minėtas nemokamos prekybos akcijomis tarpininkas Robinhood ir kiti panašūs tarpininkai buvo priversti sugriežtinti prekybos sąlygas ir taip paskatino Gamestop ir kitų panašių akcijų kainų griūtį.
Reikšmingas „short“ pozicijas turėjusių įmonių akcijų kainos
Šaltinis: Bloomberg
Dėl išaugusių svyravimų rinkoje dalis investuotojų sausio pabaigoje nusprendė nusiimti pelnus ir akcijų indeksai nusidažė raudona spalva. Tikėkimės, jog pastarojo mėnesio įvykiai bus tik išimtis ir nepasikartos, tačiau jeigu euforija ir toliau augs, galima tikėtis, jog finansinių instrumentų kainos bus vis labiau paveiktos spekuliacinių paskatų, o ne nuodugnia finansine analize.
Vasario mėnesį lauksime naujienų, kurios suteiks aiškumo dėl planuojamo įgyvendinti ekonomikos skatinimo paketo JAV, karantino apribojimų pratęsimo ar mažinimo bei COVID‑19 vakcinacijos rezultatų.
1Minimas akcijų vertinimo metodas yra Diskontuotų pinigų srautų metodas (DCF), kurio metu nustatoma „tikroji” įmonės vertė. Metodas bando nustatyti dabartinę vertę perskaičiuojant (diskontuojant) prognozuojamus ateities pinigų srautus. „Augimo“ tipo įmonėms įprastai prognozuojami didžiuliai pelnai tik tolimoje ateityje ir diskonto norma jų vertinimui daro itin didelę įtaką.
2Daugiau informacijos apie šią tendenciją galima rasti čia:
Bloomberg.com: Bored Day Traders Locked at Home Are Now Obsessed With Options
Forbes.com: Researchers Find An Uptick In Trading Might Be Caused By Stay-At-Home Boredom
3Remiantis App Annie duomenimis
Įspėjimai