Žvelgdami į praėjusius metus pirmiausia vertiname, kokie jie buvo mūsų klientams. Tad norime pasidžiaugti, kad 2019-ieji kaupiantiems Luminor investicijų valdymas UAB pensijų fonduose buvo pelningi. Siekiame pateisinti klientų lūkesčius, tad vertės kūrimas ir toliau bus mūsų pagrindinis tikslas.
„Luminor“ Pensijų turto valdymo grupės vadovo Andriaus Adomkaus komentaras
2019-ieji buvo sėkmingi metai investuojantiems tiek pasaulio akcijų, tiek obligacijų rinkose. Bloomberg agentūros duomenimis, pasaulio išsivysčiusių šalių akcijų indeksas šturmavo naujas istorines aukštumas, jo grąža eurais siekė 30,02 proc. ir buvo didžiausia per pastaruosius dvidešimt metų. Besivystančių šalių grąža buvo 20,61 proc. – didžiausia nuo 2010 metų. Savo ruožtu Europos obligacijų pajamingumai vasaros pabaigoje buvo pasiekę žemiausią visų laikų tašką, o šio regiono aukšto reitingo vyriausybių ir įmonių skolos vertybinių popierių indeksas pernai iš viso pasistiebė 5,98 proc., arba daugiausiai per pastarąjį penkmetį. Dar įspūdingesniu pelningumu pasižymėjo regiono aukšto pajamingumo įmonių obligacijos – jį atspindintis indeksas per metus ūgtelėjo 10,72 proc., o besivystančių šalių obligacijų – 15,18 procento.
Rizikingos investicijos po korekcijos 2018 m. pabaigoje atsitiesė nepaisant lėtesnio ekonomikos augimo požymių bei permainingų derybų tarp JAV ir Kinijos dėl prekybos. Prie to prisidėjo palūkanas vėl mažinę ir turto pirkimo programas atnaujinę pagrindiniai pasaulio centriniai bankai bei slūgęs neapibrėžtumas dėl Brexit.
Pernai visų Luminor investicijų valdymas UAB valdomų 13 pensijų fondų grąža po mokesčių buvo teigiama ir siekė tarp +1,57 proc.* (konservatyvi trečios pakopos pensijų fondų kryptis) iki +27,08 proc.* (akcijų trečios pakopos pensijų fondų kryptis). Didžiausią teigiamą įtaką „Luminor“ pensijų fondų (išskyrus investuojančius vien į obligacijas) rezultatams darė investicijos išsivysčiusių ir besivystančių šalių akcijų rinkose. Antros pakopos pensijų fondų rezultatams teigiamos įtakos 2019 metais turėjo perėjimas prie gyvenimo ciklo investavimo strategijos – dėl to daugiau turto buvo nukreipiama į akcijas, taip pat naujų turto klasių, tokių kaip besivystančių šalių ir aukšto pajamingumo įmonių obligacijų, įvedimas – visa tai leido pasinaudoti minėtu rinkos pakilimu ir uždirbti rekordinio dydžio grąžą fondų dalyviams. Galima pasidžiaugti, kad, Bloomberg duomenimis, dauguma „Luminor“ pensijų fondų investicijų į aktyviai valdomus socialiai atsakingu investavimu besiremiančius fondus pernai savo grąža viršijo rinkos vidurkį atspindinčius lyginamuosius indeksus.
Nors pastaruoju metu galima stebėti akivaizdžiai pagerėjusius lūkesčius rinkose, reiktų atkreipti dėmesį, kad obligacijų ir, ypač, akcijų rinkos paprastai yra linkusios svyruoti, todėl nereikėtų tikėtis kasmet panašaus dydžio grąžų, kaip pasiektos pernai. Istoriniai duomenys rodo, kad vidutinė metinė šių rinkų grąža ilguoju laikotarpiu paprastai siekia keletą procentų ir į tai verta orientuotis ilgalaikėje perspektyvoje, nes pensijų fondai pagal savo prigimtį visų pirma yra ilgalaikis produktas.
Naujausias 2019 metų IV ketvirčio „Luminor“ II ir III pakopos pensijų fondų apžvalgas rasite čia.
Naudinga informacija. Pagrindiniai pensijų sistemos Lietuvoje pasikeitimai nuo 2020 metų
* Lietuvos banko duomenimis. Pateikiama tik 12 mėn. investicinė grąža. Luminor investicijų valdymas UAB pensijų fondus valdo nuo 2004 m. Kaupimas pensijai – ilgalaikis procesas. Pensijų fondų uždirbtą grąžą reikėtų vertinti per ilgesnį laikotarpį.