Investavimas į meno kūrinius vis labiau populiarėja. Meno kūrinių vertė didėja, be to, jie papuošia jūsų namus. Jei iki šiol nelabai domėjotės meno kūriniais, jus gali apimti įvairūs nuogąstavimai, tačiau abejonės ir baimės greitai išsisklaidys, kai įgysite daugiau šios srities žinių. O tai nėra itin sudėtinga.

Ar verta?
 
Atsakymas turėtų būti „taip“. Svetainės Moneycrashers.com naujausio tyrimo duomenimis, per pastaruosius 40 metų meno kūrinių kaina vidutiniškai išaugo 1000%. Tai reiškia, kad investavimas į meno kūrinius užtikrina gerą investicijų grąžą. Egzistuoja ne tik privatūs investuotojai, kaupiantys privačias kolekcijas, bet ir fondai, užsiimantys investavimu į meno kūrinius.

Investavimas į meno kūrinius pats tinkamiausias būdas ilgalaikiams investuotojams. Šalia investavimo į paveikslus ir skulptūras, dabar taip pat verta investuoti į fotografijas, piešinius, multimedijos projektus ir net filmus.

Suprantama, kad originalūs darbai yra brangesni už kopijas, tačiau ir kopijos gali būti vertingos. Tai priklauso nuo konkretaus meno kūrinio.
 
Kokių autorių darbus pirkti?
 
Tai milijonų vertės klausimas, o tie, kurie žino į jį atsakymą, galėtų savo investicijas padidinti dešimt ar daugiau kartų.

Investavimui į meno kūrinius skirta platforma „Maecenas“ kaip pavyzdį pateikia amerikiečių dailininko Jean-Michel Basquiat (1960–1988) kūrinį. Basquiat, kurio tėvai kilę iš Karibų, buvo dar vadinamas Juoduoju Pikaso. 1992 m. jo kūrinys „Jim Crow“ (1986) Londono aukcione „Christie’s“ buvo parduotas už 136 367 dolerių. 2017 m. Paryžiaus aukcione „Christie’s“ jis parduotas už 17,7 mln. dolerių.

Užsidirbti įmanoma ir investuojant ir mažesnes sumas. Pavyzdžiui, vokiečių dailininkės Helene Funke (1869–1957) paveikslas „Still Life with Pears and Grapes on Blue Cloth“ 1995 m. Londono aukcione „Christie’s“ buvo parduotas tik už 680 dolerių. 2017 m. naujasis savininkas aukciono namuose „Dorotheum“ Vienoje šį paveikslą įsigijo už 38 160 dolerių. Pelnas nebuvo toks didelis kaip Basquiat paveikslo, tačiau šio kainų segmento meno kūriniai yra prieinami didesniam norinčių investuoti žmonių ratui.
 
Brangesni meno kūriniai duoda didesnę grąžą
 
Daugelį metų meno kurinių rinką stebėjusių analitikų teigimu, tikėtina, kad už didesnę kainą įsigytas meno kūrinys duos didesnę investicijų grąžą, tačiau tik tuomet, kai kainos segmentas bus iki vieno milijono dolerių. Investicijų grąža bus mažesnė didesnės kainos segmente.

2017 m. parduotų meno kūrinių vidutinė metinė investicijų grąža:

  • 5,5 % – 10 000–50 000 dolerių kainos segmente (vidutiniškai 11,3 metų tarp pardavimo sandorių);
  • 7,1 % – 50 000–200 000 dolerių kainos segmente (vidutiniškai 10,1 metų tarp pardavimo sandorių);
  • 8,3 % – 200 000–1 000 000 dolerių kainos segmente (vidutiniškai 9,4 metų tarp pardavimo sandorių).

Meno kūrinių, kurių vertė didesnė nei vienas milijonas dolerių, metinė investicijų grąža buvo tik 6,6% (vidutiniškai 8,6 metų tarp pardavimo sandorių).
 
Patarimai pradedantiems investuotojams
 
Akivaizdu, kad investuoti į meno kūrinius apsimoka. Tačiau nuo ko pradėti?

Kaip teigiama investavimui į meno kūrinius skirtoje platformoje „Maecenas“, investavimas į meno kūrinius turi būti laikomas lygiavertis investavimui į kitas turto klases. Reikia analizuoti kainų pokyčius ir suprasti, kaip veikia rinka bei kokios yra jos pagrindinės varomosios jėgos. Jūs taip pat turite žinoti, kur yra pagrindinės aukcionų vietos ir kaip juose dalyvauti.

Pradžioje tikriausiai neverta dairytis po garsiausius pasaulio aukcionus. Verčiau pasidomėkite savo šalies menininkų darbais.

Labai naudinga turėti ir asmeninių kontaktų. Jei rimtai domitės šia sritimi, reikėtų lankytis parodose ir muziejuose, susitikti su kuratoriais, investuotojais į meno kūrinius ir pačiais menininkais. Taip įgysite naujų žinių ir sukaupsite šios srities socialinį kapitalą.

Investuojant į meno kūrinius taip pat reikia būti atsargiems – stenkitės sumažinti riziką, neinvestuokite tik į vieno menininko kūrinius. Investavimo į meno kūrinius privalumas – skirtingai nei investuojant į akcijas, tai yra taip saugu, kaip investuoti į auksą. Užklupus ekonomikos krizei, meno kūriniai išlaiko savo vertę geriau nei kitas finansinis turtas.

Įspėjimas dėl rizikos: Investavimas yra susijęs su rizika. Investicijų vertė investavimo laikotarpiu gali ir mažėti, ir didėti, o rezultatai nėra garantuojami. Tam tikrais atvejais investuotojas gali netekti visos investuotos sumos, o nuostoliai gali viršyti pradinės investicijos sumą. Išsamesnę informaciją apie Luminor teikiamas investicines paslaugas, jų teikimo sąlygas, įkainius ir apie su investavimu susijusią riziką rasite čia.